DOLCI ALBANESI

Role me oblland

Lascia un commento

Përbërsit :
-2 obllanda
-250 gr.biskota te grira
-300 gr sheqerka zhelle
-500 gr. sheqer pluhur
-1 limon, 200 ml.uje
-2 pako zhelatin

Përgaditja :
Obllanden e mbeshtjellim me nje lecke te lagur Ne enen per perzierje e  hedhim ujin,zhelatinen dhe sheqerin pluhur dhe i rrahim me mikser ,ne  ene e hedhim edhe lengun e nje gjysem limoni.Gjysmen e biskotave te  grira e hedhim ne ene dhe e perziejme me luge .Pastaj ne ene per  perzierje i veme sheqerkat te prera ne copa te vogla ,perziejme me luge  dhe i shtojme biskotat e mbetura.Masen e leme per nje kohe qe biskotat  ta mpijne lengun.. E heqim lecken nga ana e siperme e obllandes dhe mbi oblland veme nga  kremi,me ndihmen e leckes obllanden e mbeshtjellim ne forme roleje,te  njejten gje e bejme edhe me obllanden e dyte .Rolen e leme te  shtrengohet ,me thike,e presim ne copa me trashesi prej 1cm .

Annunci

Rispondi

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione /  Modifica )

Google+ photo

Stai commentando usando il tuo account Google+. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione /  Modifica )

w

Connessione a %s...