DOLCI ALBANESI

Akullore me cokollate

Lascia un commento

Përbërsit
: 100 g cokollate
120 gr.sheqer,
6 të verdha veze
3/4 L qumesht
Pergatitja.
Zieni  qumështin. Në një tigan tretni në banjo-mari  çokollatën e grimcuar me  disa lugë qumësht të nxehtë dhe pastaj hidheni  kremin e përftuar në  qumështin e mbetur. Në një tenxhere punoni të  verdhat e vezëve me  sheqerin derisa të përftohet një masë e bardhë dhe e  fryrë. Hollojeni  me qumështin me çokollatë të hedhur ngadalë. Vendoseni  në zjarr në  flakë të ulët dhe duke e përzier, lëreni që kremi të  trashet por pa  arritur të ziejë. Filtrojeni kremin nëpërmjet një  kullese, hidheni në  një enë dhe lëreni të ftohet duke e përzier herë pas  here. Vendoseni në  makinën e akullores dhe hiqeni pas 20 minutash.  Akullorja është gati.
Annunci

Rispondi

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione / Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione / Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione / Modifica )

Google+ photo

Stai commentando usando il tuo account Google+. Chiudi sessione / Modifica )

Connessione a %s...